Mekana Göre Perde Seçim İpuçları

discover the truth, that you're already here

Misafir Odası Perdeleri


Evimizin bu kısmında otel odalarını hatırlatacak tarzda hem kullanış hem de estetik olarak çok yoğunluk sağlamayacak ürünlerle içeriyi giydirmek en doğru seçim olabilir.Bu doğrultuda seçebileceğimiz perde çeşitleri kumaş stor perde veya kumaş katlamalı perde olabilir.
Kumaş stor perdelerin bir çok renk ve desen alternatifinin bulunması,ortama renk uyumunu sağlamak açısından bizi seçim yaparken pek zorlamayacaktır. Yine odanın renk bütünlüğüne uygun bir kumaştan çubuklu katlamalı perde diğer seçimimiz olabilir.
Misafir odamız için tül perde düşündüğümüzde ise uygun dikiş şekilleriyle dikilmiş mekana uyumlu bir tül perde ve güneşlik perde tercihiyle odayı sade ve şık olarak tamamlayabiliriz.
Odamızın pencere yapısına göre tavan yada duvara uygulayabiliriz.

 

Yatak Odası Perdeleri


Yatak odaları için kişiye göre değişik perde çeşitleri kullanılabilir.Yaşadığımız bu alanlarda yatak odasının tarzına göre perdeleri şu şekilde ayırabiliriz.
Klasik yatak odasına sahipseniz organze veya ipekten bol pilili bir tül perde kullanabiliriz.
Bunun kenarlarında genel görünümü bütünleyici tafta, ipek veya kadife kumaşlardan fon perdeler kullanabiliriz. Farbala ya da drape ise işin daha süsleyici kısmını arttırmamızı sağlayacaktır. Tül perde arkasında ise örtücülüğü sağlayıcı stor perde tercih edebiliriz. Gün ışığından rahatsız oluyorsak karartma özelliğine sahip kumaş da düşünebiliriz.
Perde aksesuarları olarak pirinç, sarı metal çeşitlerini kullanmalıyız.
Modern yatak odasına sahipseniz doğrudan seçilecek kumaşın desenleriyle istediğimiz modernliği elde edebiliriz. Serbest pilili tüller ve kapatır kenar perdeleri kullanılabiliriz. Perde aksesuarları olarak krom, mat nikel metal çeşitlerini seçebiliriz.
Yatak odalarında perdelik kumaşlardan yapılacak yatak örtüleri odayı bir bütünlük içersinde daha şık hale getirecektir.

Genç Ve Çocuk Odası Perdeleri


Genç ve çocuk odaları için özellikle mor, lila, kırmızı, fuşya gibi renkli tüllerden dikilmiş perdeler veya ekoseli kumaşlardan dikilmiş katlamalı perdeler bu mekanlar için düşünülebilecek tercihler arasında olabilir. Genç odalarında perde kullanımında yer sıkıntımız var ise sadece desenli stor perde ile de odamızı güzelleştirebiliriz.

 

Bebek Odası Perdeleri


Bebek odaları için tac,persis  kataloğunda yer alan bebek desenli kumaştan stor perde kullanabilirsiniz.Bebek odalarında bebeğin gün ışığından etkilenmemesi için blackout (karartma) kumaştan yapılmış stor perde de kullanabiliriz.

 

Salon Perdeleri


Klasik mobilya ve aksesuarların bulunduğu bir salonda tül olarak organze ve ipek tül kullanılabiliriz. Bol büzgü ile dikilmiş güzel bir organze tül, yanlarına astarlı ve muflonlu dikilmiş jakar bir kumaş, yine aynı havada o güzelliğe sahip özel bir drape veya farbala düşünülebilir.

Mekanizmalı perde sistemi kullanılmak istendiğinde tülden doğal katlamalı perde tercih edilebilir.
Tül perdelerin kenarlarına tafta,royal saten,şönil,keten kumaşlardan pano perdeler düşünebiliriz.Bu perdelere işlemeli bordür,saçak yada boncuklarla hareket kazandırabiliriz.Pano kumaşlarımızın enlerini daha geniş yaparak ve boylarında ise yere oturtarak genel görünümünü zenginleştirebiliriz.
Mekanımızın tavanı yüksek ise yada perde raylarını gizleyici perdelik (kartonpiyer vb.) yok ise duvardan ahşap rustik yada pirinç perde boruları kullanabiliriz. Bunun beraberinde çeşitli tekstil perde bağları, metal perde kolları kullanarak bütünlük sağlanabilir.

Modern mobilyaların bulunduğu bir salonda keten tülden hazırlamış katlamalı perde veya panel perdeler kullanılabilir.
Mekanımızın tavanı yüksek ise yada perdelik (kartonpiyer vb.) yok ise duvar uygulamaları için metal perde boruları, çelik gerdirme sistemleri kullanabiliriz.
Modern tarz iç mekânların vazgeçilmezi çelik gergi sistemiyle yapılan perde modelleridir. Tül veya kumaşlar perde mandallarıyla tel üzerine asılır. Bu sistemlerde birçok farklı perde mandalları kullanma şansı mevcuttur.

 

Oturma Odası Perdeleri


Mekânda aksesuarlar yoğunsa katlamalı perde uygun olabilir. Burada katlamalı perde yalın ve şık bir hava katar, aksesuarlarınız ile bir bütünlük sağlar. Fon kullanıp kullanmamak ise seçeceğiniz tarzla direk olarak doğru orantıda olacaktır.
İkinci bir alternatif ise oda aksesuar olarak kısıtlı ise perdelerinizin etekleri yerlere kadar dikilmiş, bol büzgülü ve renkli kumaşlardan fon perdeler tercih edilebilir.

 

Çalışma Odası Perdeleri


Evimizin çalışma odası kısmında ahşap jaluzi kullanabiliriz.Ortama katacağı sıcaklık ve ofis ortamı yaratması onu birinci tercih yapabilir.İşlevselliği ve perdenin toz alınarak kolaylıkla temizliğinin yapılabilmesi diğer bir tercih sebebimiz olabilir.Odanın yada pencerenin genişliğine göre 25mm 50mm bant genişliğindeki jaluzileri seçebiliriz.

 

Banyo perdesi perdeleri


Islak mekanlar için su ve buhardan etkilenmeyecek PVC Dikey perde veya Alüminyum jaluzi perde kullanabiliriz.Banyo camlarında perde doğrama üzerine veya içine monte edilebilir.

 

Mutfak perdesi perdeleri


Mutfaklarımızda dolaplarımıza uyum sağlayacak ahşap storlar jüt storlar ya da kumaş storlar kullanabiliriz. Bunların dışında temizliği kolay yıkanabilir perde düşündüğümüzde ise tül katlamalı perdeler yada işlevsellik ön plana çıktığında, kapı ve pencere doğramalarına uygulanacak briz çubuklu kumaş perdeler kullanabiliriz. Bu tür uygulamalarda perde hareketli kanatlarla birlikte çalıştığı için bize kullanım kolaylığı sağlayacaktır.

 

Ofis-İşyeri Perdeleri


Ofis,büro ve işyerleri için bir çok perde alternatifi seçebiliriz.İş yerlerimizde ihtiyacımıza yönelik doğru seçimler yapmalıyız.Dikey perdeler ve jaluzi perdeler fiyat ve kullanım rahatlığı olarak birinci tercihimiz olabilir. Sadece pencere ebatlarıyla sınırlı ölçü şekli olduğundan işyerimize genişlik ve ferahlık kazandırabilir.
Bu perdelerde perfore (tül) alternatifi güneşi büyük ölçüde engelleyici ve aynı zamanda ışıktan da yararlanmamızı sağlayıcı ürün olarak düşünebileceğimiz bir çözüm olacaktır.
İş yerlerimizde en önemli sorun perdelerin temizliğidir. PVC ve Aluminyum dikey perde temizliği en kolay perdelerdir. Perde bantları kolaylıkla ıslak bezle silinebilir veya yıkanabilir.
Çalışma yerlerimizin camları için düşünebileceğimiz diğer bir perde screen stor perdelerdir. Maliyet olarak jaluzi ve dikey perdeye göre biraz yüksektir.
Bu özel kumaş sayesinde, perde kapalı konumda iken ısı ve ışığı fitre edebiliriz. Screen perdenin aynı zamanda yıkanarak temizliği kolaylıkla yapılabilir.

 

Toplantı odası perdesi perdeleri


Toplantı salonlarında kumaş stor perdeler veya ihtiyaca göre projeksiyon cihazı kullanımına karşı ışık geçirgenliği olmayan karartma kumaş perdeler kullanılabilir. Stor perdelere motorlu sistemler adapte edilerek aynı anda birçok perdenin aynı anda hareketini sağlayabiliriz. Motorlu sistemlerde uzaktan kumandalı yada anahtar prizli çalıştırma şeklini düşünebiliriz.